5.5 C
Warszawa
wtorek, 31 marca, 2020

Załamanie pogody w Polsce. Niż Mareike przyniesie spadek temperatur i opady

Po pogodnym piątku i sobocie nadchodzi załamanie wiosennej aury. Wszystko za sprawą niżu Mareike, który przyniesie chłodny front, a ten sprawi, że...

Wielka Brytania. Już 281 zgonów z powodu koronawirusa

Kolejnych 48 osób zakażonych koronawirusem zmarło w Wielkiej Brytanii z powodu koronawirusa – poinformowało w niedzielę popołudniu brytyjskie ministerstwo zdrowia. Tym samym liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 281.

Nowe zgony miały miejsce w ciągu ostatniej doby w każdej części składowej Zjednoczonego Królestwa – 37 w Anglii, siedem w Walii, trzy w Szkocji i jeden w Irlandii Północnej.

Jeśli chodzi o łączny dotychczasowy bilans epidemii, to najwięcej – 257 – osób zmarło w Anglii, 12 w Walii, 10 w Szkocji, zaś w Irlandii Północnej – dwie.

Ministerstwo zdrowia podało również, że liczba wykrytych zakażeń zwiększyła się z 5018 do 5683. Dotychczas testom na obecność koronawirusa poddano ponad 78,3 tys. osób.

W niedzielę po południu brytyjski premier Boris Johnson oraz minister ds. społeczności i samorządów lokalnych Robert Jenrick potwierdzili wcześniejsze doniesienia, że od początku przyszłego tygodnia publiczna służba zdrowia zacznie wysyłać listy do 1,5 miliona najbardziej podatnych na zakażenie osób – starszych oraz cierpiących na inne schorzenia – aby przez najbliższe 12 tygodni nie wychodzili z domów bądź domów opieki.

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson ostrzegł w niedzielę po południu, że jeśli ludzie nie będą przestrzegać zaleceń dotyczących utrzymywania dystansu społecznego, konieczne będzie wprowadzenie dalszych, bardziej restrykcyjnych działań.

W niedzielę brytyjskie media pokazywały, że mimo rządowych zaleceń, by unikać przemieszczania się i kontaktów z innymi ludźmi, o ile nie jest to absolutnie niezbędne, tłumy wyszły do parków, a nawet pojechały do nadmorskich miejscowości wypoczynkowych, korzystając ze słonecznej pogody.

Podczas codziennej konferencji prasowej na temat walki z koronawirusem Johnson podkreślił, że ludzie muszą stosować się do zaleceń dotyczących dystansu społecznego, bo w przeciwnym razie rząd będzie musiał podjąć dalsze działania. Zasugerował, że decyzje w tej sprawie mogą zapaść w ciągu najbliższych 24 godzin.

„Nie chcę tego robić, starałem się wyjaśnić korzyści dla zdrowia publicznego ze świadomości, że można wyjść na zewnątrz” – powiedział Johnson. „Dla dobrego samopoczucia psychicznego i fizycznego ludzi jest bardzo ważne, aby mogli wyjść na zewnątrz i ćwiczyć. Dlatego parki i otwarte przestrzenie są absolutnie niezbędne” – wyjaśnił, przypominając, że nie każdy ma do dyspozycji prywatną, otwartą przestrzeń.

Ostrzegł zarazem, że możliwość wychodzenia na zewnątrz może być utrzymana tylko wtedy, gdy ludzie będą postępować odpowiedzialnie i utrzymywać odległość co najmniej dwóch metrów od siebie. „Jeśli nie możemy tego zrobić, obawiam się, że będziemy musieli podjąć bardziej zdecydowane działania” – powiedział. Zapytany, co dokładnie ma na myśli, zasugerował, że konieczne mogą być takie restrykcje jak w innych krajach europejskich.

Podczas konferencji Johnson oraz minister ds. społeczności i samorządów lokalnych Robert Jenrick potwierdzili wcześniejsze zapowiedzi, że od początku przyszłego tygodnia publiczna służba zdrowia zacznie wysyłać listy do 1,5 miliona najbardziej podatnych na zakażenie osób – starszych oraz cierpiących na inne schorzenia – aby przez najbliższe 12 tygodni nie wychodzili z domów bądź domów opieki.

Jenrick wyraził nadzieję, że pierwsze dostawy żywności i lekarstw do tych osób rozpoczną się pod koniec przyszłego tygodnia. (PAP)

- Advertisement -
- Advertisement -

Najnowsze

Spacerujący Ronaldo pod falą krytyki

Cristiano Ronaldo wyjechał z Turynu na rodzinną Maderę z powodu epidemii konorawirusa. Tam miał się ustrzec zagrożenia. Tymczasem w sieci pojawiły się...

We wtorek premier poinformuje o kolejnych obostrzeniach

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk poinformował, że we wtorek premier Mateusz Morawiecki w komunikacie poda do wiadomości kolejne obostrzenia w...

Najgorszy dzień epidemii w Polsce. Zmarło kolejnych dziewięć osób

Poniedziałek 30. marca jest najgorszym dniem epidemii koronawirusa w Polsce. Wieczorem Ministerstwo Zdrowia poinformowało o pięciu kolejnych zgonach, rano zmarły z kolei...

Łukasz Szumowski ostrzega przed wielkim skokiem zakażeń

W poniedziałek minister zdrowia Łukasz Szumowski ostrzegł, że liczba zachorowań w związku z epidemią koronawirusa może gwałtownie wzrosnąć. - Wchodzimy w nowy...

Chińczycy ustalili „pacjenta zero”

W Stanach Zjednoczonych i Europie pandemia koronawirusa szleje na całego, a tymczasem w Pekinie ogłoszono koniec epidemii. Chińczykom udało się zatrzymać rozprzestrzenianie...

Anna i Robert Lewandowscy w maskach apelują o rozsądek

Anna Lewandowska zmieściła na Instagramie zdjęcie, na którym pozuje wraz z mężem Robertem. Oboje mają założone maseczki, do fotografii załączony został apel...

Poszła na chrzest wnuka. Teraz grozi jej 35 tys. zł kary

Kobieta z Wielenia w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim (woj. wielkopolskie) nie zastosowała się do obostrzeń wprowadzonych przez rząd i wybrała się na chrzciny wnuka....